sobota, 11 lipca 2015

Amerykaana - Chimamanda Ngozi AdichieZnalazłam kiedyś listę książek, które każdy powinien przeczytać przed trzydziestką. Wiem, że tych list jest mnóstwo, często propagują określony rodzaj literatury, jednak zupełnie szczerze - uwielbiam je. Polecają przeważnie ciekawe i warte przeczytania tytuły, nadają jasny kierunek czytaniu. Do 30. urodzin brakuje  mi nieco ponad dwóch miesięcy - dobry więc czas na realizowanie list lektur. I tak właśnie trafiłam na "Amerykaanę", której - obawiam się - mogłabym w innym przypadku nie wybrać na lekturę.

Zaskoczenie. Kompletne. Spodziewałam się, że książka będzie dobra, ale nie aż tak. To powieść o uprzedzeniach rasowych, o emigracji, o byciu czarną w Ameryce. Świetna proza, która mnie zaskoczyła prostotą i dojrzałością. Nie ma tutaj zabawy językiem, brylowania finezją - pozornie mało znaczące wydarzenia, codzienność to składniki, które budują doskonałą fabułę. To także interesujący portret Nigerii i Nigeryjczyków, jakże dla mnie niespodziewany, bo co my wiemy o tym kraju i jego mieszkańcach? Niemal nic. Dla takich samych jak ja ignorantów - must-read!

To również świetna lekcja o Afrykańczykach. Mamy zerową wiedzę o problemach codziennych dziewczyn z czarnego kontynentu, o tym, że mają problemy ze swoimi włosami, że będąc w tzw. zachodnim świecie nie mogą kupić kosmetyków przeznaczonych dla swojego koloru skóry. Niczego nie wiemy też o nowoczesnej Afryce, poziomie wykształcenia i stylu życia.

Świetna, świetna i po raz trzeci powtórzę - świetna! Kilkaset stron mikroobrazów składa się na spójną i mocną fabułę. Absolutnie polecam - okładka i liczne nagrody nie kłamią!

Kategoria: współczesna literatura piękna
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2014, s. 766.
Moja ocena: 5,5/6

5 komentarzy:

 1. Alicja Szerment11 lipca 2015 21:08

  Słyszę o niej po raz pierwszy, ale już teraz wiem, że muszę ją przeczytać. o_O

  OdpowiedzUsuń
 2. A mi bardzo zależałoby na tej liście książek. Czy mogłabyś się podzielić?

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę bardzo!


  http://www.huffingtonpost.com/2015/06/10/books-to-read-before-you-are-30_n_7538880.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Miłka Kołakowska16 lipca 2015 10:08

  Ja jestem już po tej lekturze, czytałam też pozostałe pozycje autorki. Polecam zarówno "Fioletowego Hibiskusa", jak i "Połówkę żółtego słońca". Książki naprawdę wartościowe i prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń

.
.
Template developed by Confluent Forms LLC