czwartek, 8 listopada 2012

A lasy wiecznie śpiewają, Dziedzictwo na Björndal - Trygve Gulbranssen
Nie oceniajcie książki po okładce. Niejednokrotnie podnosiłam to hasło, jednak wydawcy stale zakładają na mnie sidła i testują czytelniczą czujność. Przyznam się bez bicia, gdyby nie polecanka Padmy, za nic w świecie (serio, przenigdy!) nie zwróciłabym uwagi na tę powieść. Okładka krzyczy z daleka - "romans dziedzica z nobliwą panną okraszony wieloma dość naiwnymi opisami". Przetrząsając biblioteczne półki, poszukując czegoś niekoniecznie nowego, koniecznie godnego uwagi natrafiłam na "A lasy wiecznie śpiewają" i dałam jej szansę. I tak oto zawędrowałam do mroźnej, skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii.

Powieść została napisana w latach 30. XX-go wieku, co mnie, jako osobie czytającej ostatnio niemal same nowości, sprawiło niemały kłopot. Napisana w starym (lecz dobrym!) stylu, w którym sporo uwagi poświęca się formie, a zdania są piękne, kwieciste i długie. Niemało jest opisów surowej norweskiej przyrody, autor soczyście opisuje emocje i uczucia postaci. Bohaterowie to ponadto ludzie szlachetni, odważni, niezłomni, silni. Mężczyźni polują, dbają o gospodarstwo, kobiety są mądre, wspomagają swoich mężów z ukrycia, są ich wsparciem. Niemniej jednak potrzebowałam dużo więcej stron niż zazwyczaj, aby wgryźć się w fabułę. I troszkę mnie to norweskie zimno wymęczyło. 

A sama historia napisana z rozmachem i jednoczesną prostotą. Bardzo przypomina mi w klimacie sagę o Ludziach Lodu (rzecz jasna pozbawioną co pikantniejszych fragmentów - tutaj jest bardzo po bożemu) - i tutaj poznajemy dzieje rodziny na przestrzeni lat. Czyta się może nieco trudniej niż powieści M. Sandemo, jednak odniosłam wrażenie, że Gulbranssen więcej uwagi poświęcił emocjom i życiu wewnętrznemu bohaterów. Całościowo powieść jest głębsza i mniej serialowa niż "Ludzie Lodu", sporo ukazuje ze zwyczajów panujących w XIX wieku na dalekiej Północy. Natura ludzka nie uległa aż tak wielkiej zmianie - i wtedy mocno w cenie była gra pozorów, układność i tak zwana "grzeczność". Autor sprawnie opisuje życie towarzyskie, jakie prowadzono na początku XIX wieku w Skandynawii. Ciekawe to i warte uwagi.

Zachwytu jednak, jak widać powyżej, nie uświadczyłam. Zabrakło mi jakiegoś tąpnięcia w akcji, bomby fabularnej czy jak to tam nazwać. Przez ponad pięćset stron życie rodziny  na Bjorndal toczyło się raczej sielankowo - bogacili się, podejmowali mądre decyzje, byli szlachetni. I tak dalej, i tak dalej. To bardzo dobra powieść, idealna nadająca się chociażby do klubów dyskusyjnych. Jednak przyzwyczajony do czytelniczych trzęsień ziemi mól książkowy poczuł się z lekka niedopieszczony. I kręci nosem. 

P.S. Osobom, które na Lubimy czytać zdradzają najważniejsze wątki pourywam kończyny pewnego dnia. Przyrzekam!

Kategoria: klasyka literatury pięknej
Wydawnictwo Rebis 1994, s. 548.
Biblionetka: cz. I - 4,85/6, cz. II - 4,82/6
Lubimy czytać: cz. I - 7,45/10, cz. II - 7/10
Moja ocena: 4+/6

6 komentarzy:

 1. Co za okropna okładka, nigdy bym nie kupiła tej książki z tą okładką.Przecież to nie jest romansidło.Wydawca pozbawiony jest całkowicie wyobraźni.To moja ukochana książka i moje stare wydanie ma znakomita okładkę.
  Teraz ze wszystkiego robi się chłam.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chyba nigdy nie trafię na fajną książkę o Skandynawii - "Saga o Ludziach Lodu" strasznie mi się nie podobała, bo była zdecydowanie ze płytka. Porzuciłam w połowie pierwszego tomu. "Saga Sigrun" Cherezińskiej znowu zbyt lukrowana. "Krystyna, córka Lavransa" też jakoś mi nie podeszła. Więc chyba i "A lasy śpiewają" nic nowego mi nie przyniosą... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kreskowa nie spisuj książki na straty, przede wszystkim sama musisz wiedzieć czego chcesz się dowiedzieć o Skandynawii, w tym przypadku o Norwegii.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, ja to czytałam dawno temu i byłam zachwycona jej niepowtarzalnym klimatem, ale wtedy to była jedna z nielicznych pozycji z literatury skandynawskiej dostępnych u nas.

  OdpowiedzUsuń
 5. @natanna - no okładka ohyda. Ale weźmy pod uwagę, że wydana w latach 90., a wtedy standardy okładkowe miały się zupełnie inaczej.
  @Kreskowa - ja łykałam "Sagę ..." w tramwaju - dojazd do szkoły, maksymalnie dwa dni - książka przeczytana. Czytałam ją wieki temu i jakiś taki sentyment pozostał. Bo dla mnie to dobre i wciągające czytadło było :)
  @joly_fh- Teraz faktycznie sporo się lit. skandynawskiej zrobiło, ale to jednak głównie kryminały. Jednak ich obyczajówki są naprawdę świetne - chociażby DodoEditor czy Akcent wydają właśnie dobrą, skandynawską prozę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardziej porównałabym z książką Sto lat samotności niż z Sagą ludzi lodu. Piękna książka.

  OdpowiedzUsuń

.
.
Template developed by Confluent Forms LLC