sobota, 11 września 2010

Wojna opiumowa - José Frèches
No, no, no ... Powieść francuskiego sinologa wprawiła mnie w niemałe zdumienie. O czym ta historia? Splatają się w niej losy nieślubnego syna chińskiego cesarza, Księżycowego Kamienia, angielskiej rodziny Clearwatersów - Barbary i jej córki Laury, jak i syna Joego, księcia chińskiego Tanga, jak i jego partnerki - tancerki kabaretowej Zwiewnej Jaśminy. Wszystko to na tle wojen opiumowych. Były to wojny kolonialne pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią, które miały na celu wymuszenie ustępstw dotyczących handlu opium. Opium jest w tej książce ważnym motywem na tle którego autor ukazuje ówczesne życie. Wiedza autora na temat Chin, a już szczególnie Chin w XIX wieku imponuje. Autor jest sinologiem, jednak nie zawsze można pochwalić się swoją wiedzą w tak zgrabny sposób.
Powieść jest zgrabnie napisana, losy postaci łączą się w ciekawy sposób. Autor miał już w zamyśle kolejny tom, bo "Wojna opiumowa" kończy się jak dobry serial. W najciekawszym momencie. Aż żal, że nie mam 2. części pod ręką. Postaci jednak są troszkę "papierowe" i płaskie, czarne albo białe. Nooo i duuużo seksu. Nefrytowe drążki, Wielkie Połączenie, Dolina Róż, Pączki Róż i innego tego typu poetyckiego określenia. Scenki rodzajowo-erotyczne dość silnie ubarwiają powieść. Jest i wątek homoseksualny. Dla każdego coś miłego. Myślę, że spokojnie można by się i bez tego obyć.
Ciekawym wątkiem jest również motyw głoszenia misji wśród Chińczyków. Autor pokazał to z dwóch punktów widzenia - amerykańskiego baptysty, jak i portugalskiego jezuity. Szkoda, że autor nie popróbował jakiegoś komentarza dla podjętego tematu. Myślę jednak, że nie to było jego zamiarem. Wątek jednak wart zauważenia.
Podsumowując - zgrabna historyjka o czasach raczej słabo znanych. Pięknie pokazane różnice kulturowe, brak zrozumienia nas - Ludzi Zachodu dla odmiennego sposobu pojmowania świata. Minęło niemal półtora wieku, a czy my przypadkiem nie zachowujemy się tak samo? Czy nasze zrozumienie dla odmiennej kultury/religii nie jest tylko powierzchowne?

Kategoria: powieść historyczna
Wydawnictwo Albatros 2010, s. 320
Biblionetka: 4,67/6
Moja ocena: 4+/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

.
.
Template developed by Confluent Forms LLC